Menu
HISTORIA PARAFIIOGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEDUSZPASTERSTWOFOTOWYDARZENIA do końca 2010FOTOWYDARZENIA 2011FOTOWYDARZENIA 2012FOTOWYDARZENIA 2013FOTOWYDARZENIA 2014FOTOWYDARZENIA 2015FOTOWYDARZENIA 2016
Trzech Króli 2016Rekolekcje Wielkopostne 2016Wielkanocna akcja CaritasCzuwanie ŚDM 2016Niedziela Palmowa 2016Wielki Czwartek 2016Wielki Piątek 2016Wielka Sobota święcenie pokarmów 2016Rezurekcja, zdjęcia >>Relikwie s. Faustyny 2016Relikwie s Faustyny w ŚwiniarskuBierzmowanie 2016I Komunia 20163 Maja 2016Peregrynacja Znaków Ś.D.M. 20162016.05.21 Dzień SenioraPielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych 20162016.05.24 Dzień Matki z scholą "Pomocne Serduszka"Chór w Okulicach 2016Caritas - jabłka 2016Boże Ciało 20162016.06.08 Wycieczka scholiDiecezjalni bierzmowani, Stary Sącz 2016Wycieczka młodzieży Muszyna, Krynica 2016Pielgrzymka na Słowację 2016Festyn parafialny 2016SDM przyjazd francuzówSDM 1 dzieńSDM u św. MałgorzatySDM 2 dzień piątekŚDM w Starym SączuŚDM w Starym SączuŚDM NiedzielaŚDM - BrzeznaŚDM KrakówWniebowzięcie NMP 2016Pogrzeb Mamy Ks. Proboszcza2016Strzyganiec 2016Ognisko DSM 2016Konkurs piosenki religijnej dla dzieci.Pomnik Grunwaldzki 201611 listopada 2016Chrystus Pan i Król 2016Mikołaj 2016Niepokalana 20162016.12.09 Szkolna Róża RóżańcowaKoncert GENEZARET 2016Akcja CaritasDzwon św. FaustynaWigilia 2016Kolędnicy Misyjni 2016
FOTOWYDARZENIA 2017FOTOWYDARZENIA 2018FOTOWYDARZENIA 2019FOTOWYDARZENIA 2020FOTOWYDARZENIA 2021KONTAKTObowiązek informacyjny RODO
2021-01-16     Mascelego, Walerii, Włodzimierza     "Ktoś, kto sam serca w sobie nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał u innych" - Gabriela Zapolska    
Strona główna -> FOTOWYDARZENIA 2016 -> Kolędnicy Misyjni 2016

 Kolędnicy Misyjni, to projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci organizowany w wymiarze ogólnopolskim od 1993 r. Każdego roku, młodzi kolędnicy, odwiedzający domy na terenie swoich parafii i diecezji, dzieląc się radością Bożego Narodzenia, kontynuują polską tradycję kolędowania, ale też zbierają ofiary na pomoc rówieśnikom w innych częściach świata.


Młodzi kolędnicy nie tylko dobrze się bawią, ale też poznają wyzwania rówieśników w różnych stronach świata, których wspierają podczas kolejnych edycji. Przygotowując kolędnicze występy, korzystają ze scenariuszy i materiałów katechetycznych, przygotowywanych przez PDMD, a w trakcie kolędowania dzielą się zdobytymi informacjami i zachęcają rówieśnikom do podjęcia działalności misyjnej.

Bo kolędnikiem misyjnym może zostać każdy, choć najczęściej są to członkowie dziecięcych kół misyjnych w całej Polsce.

„Niektórzy z nas już kilka razy brali udział w kolędnikach misyjnych. Ja jestem tu po raz trzeci. Dzięki temu możemy zachęcać innych by dołączyli do nas i do naszego koła misyjnego” - mówi dla KAI Maryja w czerwonych okularach, czyli dziesięcioletnia Karina ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie.

Kolędnicy ze SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie wystąpili dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski na rozpoczęcie konferencji prasowej poświęconej tegorocznej edycji Kolędników Misyjnych. Akcja, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Zauważ niewidocznych!" ma na celu pomoc dzieciom w Tajlandii.

Jak podkreślają organizatorzy, Kolędnicy Misyjni wpisują się także w hasło bieżącego roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.

Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych zauważył, że młodzi kolędnicy „idą i głoszą, że Boża Miłość jest adresowana do każdego, także do tych, którzy żyją w odległej od nas i mało nam znanej Tajlandii”. Przypominając, że inicjatywa nie jest jedynie jednostronną pomocą, ale budowaniem wzajemnych relacji, kapłan przytoczył rozmowę z dyrektorem PDM w Tajlandii, który zadeklarował, że dzieci we wszystkich tajlandzkich diecezjach zostały poproszone o modlitwę w intencji młodych kolędników misyjnych w Polsce.

„Takiego wzruszającego świadectwa już dawno nie słyszałem nie słyszałem. To też pokazuje, czym jest ta fantastyczna misyjna wymiana darów” - mówił ks. Atłas.

Hasło tegorocznej edycji Kolędników Misyjnych „Zauważ niewidocznych!” zwraca uwagę na problem tzw. „dzieci niewidocznych” w Tajlandii - do których trafi pomoc z PDMD w Polsce.

„Patrzymy na ten rok z ogromną nadzieją. Potrzeby są ogromne, bo jest mnóstwo dzieci, które żyją na wysypiskach śmieci, które nie chodzą do szkoły, które nie mają opieki medycznej. Tzw. „dzieci niewidoczne”, nie figurują w ewidencji państwowej i nie istnieją dla państwa. To dzieci są narażone na dyskryminację” – wyjaśniał w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Jak dodał, „dzieci niewidoczne” nie mogą korzystać z systemu opieki medycznej i społecznej, ani z oferty edukacyjnej i, częściej niż rówieśnicy, są ofiarami przemocy i handlu.

Jednym z niebezpieczeństw, na które narażone są tzw. „dzieci niewidoczne”, to komercyjne wykorzystywanie, o którym podczas konferencji prasowej mówiła Gabriela Kühn z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

„Jeśli chodzi o Tajlandię, to są szczególnie dzieci, które pochodzą z północnej części Tajlandii, z plemion górskich. Są to dzieci pozbawione troski osób dorosłych, pozbawione odpowiedniej opieki. Często są to dzieci niepełnosprawne fizycznie i umysłowo, dzieci które mają problem z dostępem do edukacji i takie, które mają wcześniejsze doświadczenie przemocy i mogą łatwo stać się ofiarami krzywdzenia i wykorzystywania” - mówiła. Przypomniała też, że problem bezpaństwowości, czyli tzw. „niewidzialności” dotyczy współcześnie ponad 430 tys. mieszkańców Tajlandii.

Tegoroczna edycja Kolędników Misyjnych nie jest jedyną formą pomocy Tajlandii, niesioną przez PDMD. Każdego roku Dzieło wspiera ok. 10 tys. dzieci z tego kraju, podejmując działania na rzecz ochrony życia i zdrowia, edukacji oraz formacji chrześcijańskiej. Pomoc kierowana jest do ośrodków dla dzieci ulicy, szkół, internatów i centrów edukacyjnych dla dzieci migrantów, uchodźców i członków marginalizowanych górskich plemion, a także do ośrodków pomocy dla dzieci maltretowanych i ofiar handlu ludźmi. Działalność PDMD zasila też programy dożywiania i opieki medycznej dla dzieci oraz prowadzoną katechezę.

„Beneficjenci, czyli dzieci, które otrzymują pomoc, są nie tylko wdzięczni, ale sami bardzo dużo wnoszą do projektu. Często obok internatów są ogródki z warzywami, które uprawiają, aby się wyżywić. Sami sprzątają i piorą, zmniejszając koszty swego utrzymania. Rodziców dzieci nie stać na opłacenie kosztów edukacji, ale wielu z nich na miarę swoich możliwości włącza się w projekty poprzez prace społeczne.” - czytamy w materiałach organizatorów, dostępnych na stronie www.dzieciom-misji.missio.org.pl

Celem ubiegłorocznej edycji Kolędników Misyjnych było wsparcie potrzebujących dzieci na Madagaskarze. Kolędnicy ze wszystkich polskich diecezji zebrali wówczas kwotę ponad 775 tys. zł., dzięki której udało się zrealizować 9 projektów na terenie 6 malgaskich diecezji. Projekty te dotyczyły ochrony życia, zdrowia, a także ochrony dzieci przed nadużyciami obyczajowymi i wykorzystaniem do pracy. Z zorganizowanej pomocy skorzystało wówczas 1953 dzieci.

Jak podkreślił ks. Będziński, wielkie zaangażowanie i chęć niesienia pomocy ze strony dzieci nie przynosiłaby owoców, gdyby nie wsparcie osób dorosłych.

„Grupy kolędników nie mogłyby same chodzić wieczorem od domu, do domu. Potrzeba nam opieki katechetów, rodziców. Ponadto kolędników przyjmują całe rodziny. Myślę, że to jest najpiękniejszy gest ewangelizacji: ewangelizują najmłodsi, oni wystawiają scenkę, opowiadają o lokalnych problemach, proszą o datek i w ten sposób budzą do odpowiedzialności misyjnej.” - mówił kapłan.

Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci powstało we Francji w 1837 r. Dziś działa w ponad 120 krajach świata. W Polsce funkcjonuje od 1857 r. W ubiegłym roku PDMD zebrały dzięki prowadzonej działalności blisko 1,6 mln zł, które zostały przekazane do następujących krajów: Madagaskar, Algieria, Angola, Etiopia, Trynidad i Tobago, Bangladesz, Indie i Liban.
Tygodnik Niedziela
Odwiedzin :
Parafia NMP Królowej Polski w Świniarsku