2020-04-10     Borysławy, makarego, Michała     "Zdrowy człowiek ma mnóstwo życzeń, chory - tylko jedno". Przysłowie indyjskie    
Strona główna -> OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

NIEDZIELA PALMOWA - 5. 04. 2020

 

 1.  Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Wszystkie uroczystości przeżywajmy w sposób duchowy korzystając z licznych transmisji  dostępnych w radio RDN, telewizji i internecie. Na stronie parafialnej oraz diecezjalnej znajdziemy linki do specjalnie przygotowanych rytuałów rodzinnych, które pomogą nam w przeżywaniu poszczególnych dni tego świętego czasu.

 

Niedziela Palmowa. W domach przygotowujemy palmy i uczestniczymy w transmisjach trzymając je w ręku. Gorąco zachęcam, aby zrobić zdjęcia wykonanych rodzinnie palemek i przesłać na adres strony parafialnej: biuro@seva.pl byśmy mogli zrobić pamiątkową galerię.

Wielka Środa. Wieczorem w swoich domach przeżyjcie rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o wspomniany już rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świąt. Zróbmy rachunek sumienia, uczyńmy sobie akt żalu doskonałego, a poznane grzechy wyznamy przy najbliższej możliwości wyspowiadania się. Przypominamy, że okres w którym należy przyjąć realnie Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.). Wielu parafian ten obowiązek już wypełniło poprzez udział w spowiedzi rekolekcyjnej i przyjmowanie Komunii św. w następujących po niej dniach.

Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. O godz. 18.00 zabrzmią wszystkie dzwony w kościele i zostanie odprawiona Msza św. Wieczerzy Pańskiej bez udziału wiernych. Wszyscy w tym czasie łączmy się duchowo korzystając z transmisji. Zachęcamy wszystkich pozostających w domach do Komunii duchowej. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem. Po zakończeniu transmisji zachęcamy, by zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy”, odprawić w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.

Wielki Piątek - pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Zachowujemy tradycyjny post i abstynencję od pokarmów mięsnych. Spożywamy trzy posiłki - dwa lekkie, raz do syta. Ofiarujmy ten post i wszelkie umartwienia w intencji ustania panującej pandemii.  Prosimy wszystkich, aby w Wielki Piątek wyeksponować w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcamy do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.  Uczestniczymy też w transmisjach i przyjmujemy duchowo Komunię św. Wieczorem odśpiewajmy Gorzkie Żale. W kościele obrzędy będą bez udziału wiernych.Rozpoczyna się Nowenna przed świętem Bożego Miłosierdzia.

Wielka Sobota.  Trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem złożonym do grobu. Przygotujmy tradycyjnie pokarmy na stół wielkanocny, które zostaną pobłogosławione przy śniadaniu przez głowę rodziny. Przez cały dzień od godz. 8.00 do 16.00 kościół będzie otwarty, by można krótko pomodlić się i oddać cześć Krzyżowi. Przypominamy jednak o bezwzględnym zachowaniu zasad: 5 osób może przebywać w świątyni, jeśli zobaczymy że jest komplet należy poczekać. Zachowujemy odległość minimum 2 metry od siebie. Krzyż będzie przed ołtarzem, można go adorować przez przyklęknięcie na stopniach /nie można dotykać ani całować/. Będą też wystawione baranki i paschaliki oraz świąteczny, podwójny nr Gościa Niedzielnego.

Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 19.00 biciem dzwonów, ale bez udziału wiernych. Wszystkich, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcamy, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili paschaliki lub świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia. Przyjmujemy Komunię św. duchowo. Ponieważ nie będzie procesji rezurekcyjnej, o godz. 21.00 przez dłuższy czas będą biły wszystkie dzwony. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.

Wielkanoc. Msze św. jak w każdą niedzielę o godz. 7.00, 9.00, 11,00 i 16.00. O ile coś się nie zmieni zostajemy przy zasadzie uczestnictwa 5 osób, które mają zamówioną intencje mszalną. O szczegółach, które mogą ulec zmianie słuchajmy w mediach. Obrzęd błogosławieństwa pokarmów przy stole wielkanocnym znajduje się we wspomnianym już rytuale, który znajdziemy na stronie internetowej.

 

2.  W piątek zakończy się nasza kwarantanna. Bóg zapłać wszystkim za tak wiele wyrazów zatroskania, modlitwę i wszelkie wsparcie. Zapewniamy, że czujemy się dobrze, ale dla bezpieczeństwa było to konieczne. Bóg zapłać również za modlitwę w int. ks. Dziekana. Msze św. odprawiamy na plebanii. Zachęcamy do codziennego odmawiania o godz. 15.00 Koronki do Bożego Miłosierdzia /na stronie parafialnej jest link do tzw. Eucharystycznego Jerycha - Koronka na żywo/ oraz różańca o godz. 20.30 o ustanie pandemii.

 

3. Na placu kościelnym przy kapliczce została ustawiona okazała palma /zdjęcia w galerii/. Bóg zapłać parafianom, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się i ją przygotowali.

4. Pamiętajmy w tym czasie przedświątecznym o osobach starszych i samotnych w sąsiedztwie i rodzinach, które wymagają pomocy. Stosujmy się też do przepisów, by w tym okresie jak najmniej sie przemieszczać. Starajmy się też zachowywać spokój, by wzajemnie się nie nakręcać i nie wzbudzać niepotrzebnej często paniki. Ufajmy Bożej Opatrzności i opiece Matki Bożej.

5. Jak było ogłoszone na stronie parafialnej jest już gotowy obraz Jezusa Miłosiernego do naszego ołtarza. Omadlajmy już ten obraz wypraszając Boże Miłosierdzie dla świata całego i ustanie epidemii. Zostanie przywieziony i zamontowany, kiedy będzie spokojniejszy czas. Również w tym tygodniu została przywieziona i zapłacona ze zgromadzonych środków blacha na czekający nas w przyszłości remont dachu. Bóg zapłać również wielu parafianom, którzy na konto parafialne przesyłają ofiary na tzw. wirtualną składkę.

6.  Z naszej wspólnoty Bóg powołał do wieczności ś.p. Władysławę Szczurek. Msza św. pogrzebowa zostanie ogłoszona i odprawiona po ustaniu zagrożenia epidemii. Dobry Jezu a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie.

 

INTENCJE MSZY ŚW.  6.04 - 12. 04. 2020 r.

PONIEDZIAŁEK

6.30  + Helenę Malec /26 r. śm./ od syna Janusza z rodz.

18.00 W int. Magdaleny i Marcina Bołoz w 10 r. ślubu - dz. z pr.

Ks. Stanisław poza par. + Benedykta Dłubacza /1 r. śm./

WTOREK

6.30 O zdrowie i potrzebne łaski dla Mariana

18.00 + Teresę Bodziony /25 r. śm./

Ks. Stanisław poza par. + Józefa Knurowskiego od żony

ŚRODA

6.30 + Helenę Franciszka Konstanty od syna Adama z rodz.

18.00 + Marię Wojciecha Pietrzak z córkami i synem Czesławem

Ks. Stanisław poza par.  + Władysławę Szczurek od córki Marty z rodz.

WIELKI  CZWARTEK

18.00 1. W int. kapłanów pracujących w naszej parafii z int. Róży św. 

           Franciszka zelatorki Stefanii Hamiga

         2. W int. kapłanów pracujących w naszej parafii oraz kaplanów rodaków

           z int. Róży zelatorki Teresy Olszak

Ks. Stanisław poza par. W int. Zofii Bulzak  z ok. urodzin - dz. z pr. od męża i dzieci

WIELKA  SOBOTA

19.00  1. W int. Jana i Bronisławy Hamiga w 43 r. ślubu - dz. z pr. od dzieci

            2. + Jerzego Pasiut /15 r. śm./ od żony z dziećmi

Ks. Stanisław poza par. + Józefę Jana Tyrkiel

NIEDZIELA WIELKANOCNA

7.00  + Zm. członków i ich rodzin z Róży zelatora Władysława Janura

9.00  W int. Grażyny i Krzysztofa w 40 r. ślubu - dz. z pr. od dzieci z rodzinami

11.00  W int. Dariusza w 50 r. urodzin - dz. z pr. od żony i dzieci

16.00  W int. Michaliny i Józefa Mrzygłód w 35 r. ślubu - dz. z pr. od dzieci

Ks. Stanisław poza par. + Tadeusza Iwańskiego od Teresy Stanisława Olszak

 

Poza parafią: kolejne gregorianki za ś.p. Małgorzatę Filip, Stanisława Skocznia, Czesława Surówkę,  oraz 15 Mszy św. za + Anielę Kwiatkowską; od 12 kwietnia gregorianka z int. rodziny za + Władysławę Szczurek

MSZE ŚW. GREGORIAŃSKIE

Z INTENCJI UCZESTNIKÓW POGRZEBU

ODPRAWIANE W MIESIACU KWIETNIU POZA PARAFIĄ

Gregorianka za ś.p.Małgorzatę Filip:

1.      od koleżanek i kolegów z działu Dako-Okleinowania

2.      od koleżanek i kolegów z działu Dako-Okleinowania

3.     od koleżanek i kolegów z działu Dako-Okleinowania

4.     od Jadwigi Wojtka Władka z Gostwicy

5.      od Jadwigi Wojtka Władka z Gostwicy

6.      od Jolanty Stanisława Bodzionych

7.      od ucznia Kacpra

8.      od kl. VIIIc SP nr 21 z rodzicami

9.      od Jacka Konstantego

10.                        od rodz. Ziębowiczów

11.                        od Alicji Adama Grzesik

12.                        od Marii Adama Sitek

13.                        od Moniki Macieja Krzemińskich

14.                        od Bogumiły Litwa

15.                        od Krystyny Józefa Bodzionych

16.                        od Izabeli Sebastiana Fryzowiczów

17.                        od Barbary Dariusza Ruchała z rodz.

18.                        od koleżanek i kolegów ze Szk. Podst. w Świniarsku

19.                        od rodz. Pielków z Kasinki

20.                        od uczniów kl. VI c z rodzicami

21.                        od uczniów kl. VI b z rodzicami

22.                        od rodz. Czelustów

23.                        od Bernardy Marka Mleczków

24.                        od Agaty Józefa Król

25.                        od Bogusława Bodziony z rodz.

26.                        od Heleny Anny Leśniak z rodz.

27.                        od Sławomira Haliny Majda z rodz.

28.                        od kl. VIIb z wychowawcą

29.                        od kolegi Grzegorza Mółki z rodz.

30.                        od Kazimierza Michalaka oraz syna Łukasza z Zofią

Gregorianka za ś.p. + Stanisława Skocznia:

1.      od  Kingi Dariusza Stec

2.      od  szwagierki Bernadetty Uszko

3.      od kuzyna Jana z Barbarą

4.      od rodz. Kuligów

5.      od rodz. Klimczaków z Bączej Kuniny

6.      od rodz. Gajdów z Gwoźdźca

7.      od Karola Krakowskiego i Pauliny z Gwoźdźca

8.      od Mariusza Skocznia z narzeczoną

9.      od Krzysztofa i Sylwi Kulig z rodz.

10.                        od Andrzeja Ireny Szczurek z rodz.

11.                        od chrześnicy Anny Łysa z rodz.

12.                        od rodz. z Głębokiego

13.                        od rodz. z Głębokiego

14.                        od Sylwestra Mrzygłód z Gwoźdźca

15.                        od Jana Krystyny Gajda z Gwoźdźca

16.                        od Lucyny Józefa SKoczeń z Brzeznej

17.                        od prac. Firmy Kalmar

18.                        od prac. Firmy Kalmar

19.                        od prac. Firmy Kalmar

20.                        od prac. Firmy Kalmar

21.                        od prac. Firmy Kalmar

22.                        od prac. Firmy Kalmar

23.                        od prac. Firmy Kalmar

24.                        od rodz. Gawlak z Rytra

25.                        od teściowej Zofii Janczak z Barcic

26.                        od rodz. Dudczaków z Rytra

27.                        od brata Marka z rodz.

28.                        od braranicy Moniki z Niedźwiedzy z rodz.

29.                        od brata Andrzeja

30.                        od brata Zbigniewa z rodz.

 

15 Mszy św za ś.p. + Anielę Kwiatkowską:

1.      od  sąsiadów Justyny Zbigniewa Majdów

2.      od  Grażyny Ledniowskiej z rodz.

3.      od sąsiadów Rzegockich z córkami

4.      od Edwarda Józefa Bulzaków

5.      od chrześnika Jurka Wójs z żoną

6.      od Ryszarda Wójs z rodz.

7.      od rodz. Twardych

8.      od Marii Józefa Knurowskich z rodz.

9.      od sąsiada Bodzionego

10.                        od Władysławy Józefa Mynarek

11.                        od Jadwigi Justyna Bodzionych

12.                        od Piotra Ciurki

13.                        od Jerzego Jasińskiego z rodz.

14.                        od uczestników pogrzebu

15.                        od Elżbiety Ryszarda Leśniak Kazimiery Boruszak

 

 20 Mszy św.  za ś.p. + Józefa Knurowskiego:

1.      od  Marii Stanisława Nieć

2.      od  Joanny Mariana Nieć

3.      od wnuczki Kaludii i Marka

4.      od Doroty Knurowskiej

5.      od wnuka Sebastiana z Kingą

6.      od Ireny Krupa z rodz.

7.      od OSP Podrzecze

8.      od Sołtysa i Rady Sołeckiej z Podrzecza

9.      od koleżanek i kolegów wnuka Sebastiana

10.                        od Jana Kiełbasy z Cieniawy

11.                        od kolegów syna Andrzeja z brygady

12.                        od sąsiadów Niemców

13.                        od sąsiadów Wastagów

14.                        od Małgorzaty Zbigniewa Bodzionych

15.                        od Haliny Mariana Syjud z rodz.

16.                        od Moniki Jana Syjud z rodz.

17.                        od Józefy Kazimierza Szlaga z rodz.

18.                        od rodz. Budników

19.                        od rodz. Żelasków

20.                        od cioci Stefani Hasior

Odwiedzin :
Parafia NMP Królowej Polski w Świniarsku